
Japonsko volá...
Hurá, rozhodli ste sa vycestovať do Japonska! Určite vás čaká kopec skvelých zážitkov, ale aby ste si výlet čo najlepšie užili, treba si ho vopred naplánovať.
Na tejto stránke sa podelím o pár tipov, ako si výlet naplánovať, čo je dobré vedieť alebo čo si zbaliť do kufra.

Víza
Ak sa chystáte do Japonska na kratšiu dovolenku, do 90 dní, žiadne víza nepotrebujete. Jednoducho zbalíte kufor (a pas, samozrejme!) a môžete spokojne vyraziť objavovať krajinu. Ak však plánujete zostať dlhšie – napríklad na štúdium, pracovnú stáž alebo Working Holiday – určite si pozrite typy víz do Japonska a zistite, aké máte možnosti.
Ako začať?
Ak by som teraz plánovala výlet do Japonska (alebo v podstate hocikam), začala by som tým, že by som si vypísala všetko, čo chcem určite vidieť a zažiť. Napríklad:
Miesta: Tokio (Šindžuku, Šibuja), Kjóto, Ósaka, Hirošima, Hakone…
Zážitky: TeamLab, čajová ceremónia, výhľad na Tokio z poriadne vysokej budovy, photoshoot v kimone…
Jedlo: Suši, rámen, jakitori (a všetko ostatné, o čom ste kedy čítali a slintali).
S týmto „must-see & must-do“ zoznamom by som si potom otvorila kalendár a začala si rozpisovať čo, kde a kedy. Geograficky aj časovo by to malo dávať zmysel. Každý má, prirodzene, iné záujmy i rozpočet, ale ak máte aspoň dva týždne, odporúčam okrem hlavných miest (Tokio, Kjóto, Ósaka) pridať aspoň jednu odbočku mimo hlavné turistické centrá.
Veľa ľudí volí Hakone, Hirošimu (spolu s ostrovom Mijadžima) alebo Nikkó. No môžete tiež zvoliť niečo menej tradičné, napríklad Kanazawu, Širakawagó, Nakasendó – ak máte radi historické dedinky, bude to pre vás hotové pohladenie na duši.
Na čo nezabudnúť pri plánovaní?
Niektoré miesta, atrakcie a reštaurácie v Japonsku je naozaj potrebné rezervovať s predstihom – pokojne aj niekoľko týždňov či mesiacov dopredu. Platí to aj pri určitých typoch ubytovania, najmä ak túžite po tradičnom rjókane alebo izbe s výhľadom na Fudži. Čím skôr zarezervujete vychytené atrakcie a ubytovanie (najmä v sezóne, ako je jar či jeseň), tým skôr budete mať istotu, že si všetko užijete presne podľa vašich predstáv. A ak sa náhodou stane, že niečo je už plne obsadené, nezabudnite, že Japonsko má vždy v zálohe kopu ďalších skvelých miest na objavovanie!
Tu je niekoľko miest a atrakcií, ktoré sa oplatí rezervovať dopredu:
-
Team Lab alebo iné (interaktívne) výstavy
-
Šibuja Sky - vyhliadka, kde si Tokio vychutnáte takmer „z vtáčej perspektívy“
-
Ghibli Museum / Ghibli Park - raj pre fanúšikov japonskej animácie
-
Pokémon Cafe a rôzne iné tematické kaviarne
-
Šinkansen – ak si chcete pri ceste z Tokia to Kjóta alebo naopak sadnúť na stranu, odkiaľ (ak je pekne) uvidíte horu Fudži, je dobré lístky zabezpečiť vopred. Tiež odporúčam rezervovať dopredu ak cestujete počas japonských sviatkov alebo v piatok či neďeľu večer.
-
Disneyland, Universal Studios, Harry Potter Studio
Pozor na rekonštrukcie a údržbu
Mnoho chrámov, svätýň a ďalších pamiatok prechádza pravidelnými opravami a renováciami. Ak máte na svojom „must-see“ zozname nejakú konkrétnu historickú stavbu či pamiatku, určite odporúčam skontrolovať oficiálnu webovú stránku alebo aktuálne fotky na Google Maps (prípadne recenzie na iných cestovateľských portáloch). Tak zistíte, či pamiatku zrovna nepokrýva lešenie.
(Príklad: Až do konca roku 2024 bola opravovaná pagoda pri svätyni Nači vo Wakajame. Môže sa teda stať, že namiesto čarovného výhľadu na historickú budovu vás „prekvapí“ pohľad na lešenie.)

Kedy (ne)cestovať do Japonska?
Japonsko sa hrdí tým, že má štyri ročné obdobia, a hoci aj u nás na Slovensku poznáme jar, leto, jeseň a zimu, v juhovýchodnej Ázii to až také bežné nie je. Preto Japonci na tieto výrazné premeny klímy nedajú dopustiť.
Ak sa však chystáte na návštevu, odporúčam sa vyhnúť týmto termínom:
Február počas lunárneho Nového roka
Vtedy prichádza do Japonska omnoho viac turistov z okolitých ázijských krajín, takže sa pripravte na ešte väčšie davy a plnšie hotely.
Prvý májový týždeň (tzv. „Golden Week“)
Je to obdobie, keď majú Japonci sériu sviatkov a veľa ľudí cestuje po krajine. Všetko býva drahšie a rezervácie idú na dračku. Šinkanseny sú tež plné a ak si myslíte, že zorientovať sa na veľkých staniciach je náročné, dokázať to keď sa tlačíte v obrovskom dave je ešte vyšší level.
Leto ak dobre nezvládate horúčavy
Vysoké horúčavy a extrémna vlhkosť dokážu z výletu spraviť pekelný zážitok. Ľudia neraz končia s úpalmi a prepotíte určite niekoľko tričiek denne. Ak vás neodradí horúce leto, pokojne navštívte Japonsko aj vtedy. Má to svoje čaro - napríklad letné festivaly, drtenný ľaď a ohňostroje! - ale pripravte sa na iné horúčavy ako u nás (oveľa lepkavejšie :D)
Najpopulárnejšími sezónami sú jar a jeseň. Tieto obdobia sú v Japonsku naozaj krásne, ale treba rátať s väčšími davmi.
Jar počas sakúr:
Stromy v plnom kvete sú doslova rozprávkovým zážitkom! Avšak všetko si zarezervujte s predstihom a pripravte sa na zástupy turistov. Navyše, sakury môžu rozkvitnúť o pár dní skôr či neskôr, takže buďte pripravení aj na malé zmeny v harmonograme.
Jeseň počas momidži:
Listy na stromoch sa sfarbia do odtieňov červenej, oranžovej a žltej, čo je neopísateľne krásne. Opäť však platí, že obľúbené miesta budú preplnené a rezervácie často obsadené.
Zimné mesiace (okrem lunárneho Nového roka)! Zima v Japonsku môže byť nádhernou voľbou pre tých, ktorí radi cestujú pokojnejšie. Čakajú vás menšie davy, jasná obloha, čarovné zimné iluminácie v mestách, možnosť lyžovania v kvalitných horských rezortoch a, samozrejme, neskutočný pôžitok z onsenov. Teplo sa oblečte a ponorte sa do inej, zimnej tváre Japonska, ktorá má svoje jedinečné čaro!
Dôležité je premyslieť si, čo od svojej cesty očakávate – ak túžite po kvitnúcich sakurách alebo pestrofarebných jesenných listoch, určite vás davy turistov neodradia. A ak chcete radšej pokojnejšiu návštevu, môžete prísť mimo hlavnú sezónu a objavovať Japonsko bez toľkého zhonu.

Čo si zbaliť?
Pohodlné topánky a oblečenie
V Japonsku sa nachodíte oveľa viac, než by ste čakali, preto sa oplatí mať kvalitné tenisky alebo inú pohodlnú obuv, nech si z dovolenky neodnesiete otlaky. V niektorých reštauráciach sa pri vstupe vyzúva, preto odporúčam topánky, ktoré sa ľahko vyzúvajú/obúvajú, ale nie je to nutnosť.
A čo oblečenie? Odporúčam vrstvy – ľahké tričká a niečo na prehodenie, aby ste sa mohli prispôsobiť okoliu. Klimatizácia býva v lete v obchodoch či reštauráciách zapnutá na plné obrátky a rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou môže byť aj viac ako 15 stupňov.
V Japonsku si všeimnete, že sa ľudia príliš neodhaľujú - najmä užien to platí pre dekolt a ramená, ale popravne, u turistov nikto nerieši, či majú ten tielko, výstrih alebo legíny.
Nabíjačky, adaptér a powerbanka
Zásuvky v Japonsku majú napätie 100 V a koncovky typu A/B (dva ploché kolíky), takže budete potrebovať cestovný adaptér. Určite nezabudnite nabíjačky k mobilom či foťákom a powerbanku (najmä keď vás čaká dlhý deň plný fotenia alebo používania google maps).
Kozmetika a deodorant
Ak máte obľúbený deodorant, zbaľte si ho do kufra – v japonských drogériách nemusí byť ponuka taká, na akú ste zvyknutí. Podobne to môže byť s niektorými ďalšími kozmetickými produktmi: obľúbený šampón, krém a podobne radšej berte so sebou. V lete nezabudnime na opaľovací krém!
Dámske hygienické potreby
V Japonsku síce dostanete vložky aj tampóny, no nemusí to byť vždy v sortimente a značke, na ktorú ste zvyknuté. Ak je vaša obľúbená značka pre vás dôležitá, pribaľte si aspoň základnú zásobu.
Lekárnička a drobnosti
Na začínajúce prechladnutie či prípadné žalúdočné problémy si vezmite niečo z domácej lekárničky – obyčajné náplasti kúpite aj v Japonsku, ale odporúčam si zbaliť tabletky proti bolesti, niečo na upokojenie žalúdka atď. Vyhnete sa hľadaniu miestnej lekárne, kde môžu mať obmedzený výber alebo iné názvy liekov.
Extra tip
Ak plánujete nákupy, nechajte si v kufri rezervu – japonské obchody lákajú na množstvo zaujímavých či roztomilých vecí, takže je pravdepodobné, že odchádzať budete s plnšou batožinou, než s akou ste prišli.

Zostaňte pripojení: Wi-Fi, SIM karty a eSIM
V dnešnej dobe je internet pri cestovaní takmer nutnosť – či už kvôli navigácii, komunikácii so svetom, alebo rýchlemu googleniu najbližšej reštaurácie. Ak plánujete cestovať vo dvojici či väčšej skupine a chcete sa spoliehať na jedno zariadenie, prenájom prenosného Wi-Fi môže byť super. Ak cestujete sólo, nechcele nosiť (a nabíjať) zariadenie navyše alebo chcele každý sám kontrolovať svoje dáta a ich spotrebu, zvoľte turistickú SIM alebo eSIM (napríklad Airalo - moje odporúčenie).
V hoteloch zvyčajne Wi-Fi nájdete, no často nebýva najrýchlejšie, a mestské Wi-Fi siete či tie vo vlakoch môžu byť nestabilné. Preto je dobré mať niečo „svoje“, na čo sa môžete spoľahnúť.
Prenosné Wi-Fi (Pocket Wi-Fi) a SIM karty si môžete zarezervovať vopred a vyzdvihnúť napríklad na letisku alebo na stanici (na miestach označených ako „Wi-Fi/SIM Rental“).
Existuje niekoľko operátorov, ktorí ponúkajú prenosné wifi a turistické dátové SIM s rôznou dĺžkou platnosti. Kúpiť si ich môžete dopredu cez internet alebo priamo na letiskách, staniciach či v niektorých konbini (miniobchodoch). Uistite sa však, že váš telefón je odomknutý pre iných operátorov.
NINJA WiFi: Prenájom prenosných Wi-Fi zariadení s vyzdvihnutím na letisku.
Sakura Wifi: Sim, eSIm a prenosné wifi
Japan Wireless: Ponúkajú neobmedzený internet a doručenie do hotelov či na letiská.
eConnect Japan: Turistické SIM, dáta a tiež Pocket Wi-Fi.

Doprava po Japonsku: Vlaky, autobusy, taxíky…
Po pristátí v Japonsku budete mať naozaj veľa možností, ako sa presúvať z miesta na miesto. Väčšinu času sa pravdepodobne zveziete vlakmi a autobusmi, no v prípade núdze sú tu aj taxíky, prípadne nočné autobusy či (nízkonákladové) letecké linky. Práve preto sa oplatí spraviť si menší prehľad:
IC karty (Suica, Pasmo, Icoca…)
Vrúcne odporúčam zaobstarať si IC kartu na prepravu po meste. Vďaka nej nebudete musieť rozmýšľať, koľko každý lístok stojí a kde ho kúpiť, jednoducho pípnete kartou pri vstupe na stanicu a idete. Kartu dobijete v automatoch na staniciach a dokonca ňou môžete platiť aj v obchodoch alebo reštauráciách.
Digitálna verzia v mobile sa hodí - niektoré karty si môžete nahrať do telefónu, záleží však od modelu a systému, ktorý v mobile máte.
V Tokiu momentálne nekúpite klasické fyzické Suica/Pasmo na staniciach, preto odporúčam Welcome Suica – kúpite ju na letisku, platí 28 dní, má milý dizajn a nestojí žiadnu zálohu.
Pozor, vlaky a autobusy v noci väčšinou nejazdia (cca od 00:30 do 5:30). Ak nestihnete posledný vlak, buď sa pripravte na dlhé posedenie v 24-hodinovej reštaurácii, alebo si priplatíte taxík. A ak sa vydáte mimo veľkých miest, rátajte s tým, že spoje nechodia každých 5 minút. Mne sa neraz stalo, že posledný autobus išiel už o tretej popoludní a ďalší až na druhý deň. Mimo miest si určite pozrite spoje dopredu.
JR Pass
Oplatí sa?
Ak plánujete viac presunov šinkansenom napríklad Tokio–Kjóto–Ósaka-Hirošima a naspäť, je veľká šanca, že sa vám JR Pass vyplatí. Ak ich bude menej, treba si to radšej vypočítať. Kalkulačku nájdete tu: https://www.jrpass.com/farecalculator
A viac infromácií o JR pass tu: https://www.japan-guide.com/e/e2361.html
Vlaky
Tokijský vlakový systém môže na prvý pohľad pôsobiť poriadne mätúco, no nemajte obavy. Google Maps vám spoľahlivo ukáže, kam a kedy sa máte vybrať. Buďte však pripravení na to, že názvy liniek sa môžu nečakane meniť (napríklad linka Tójoko môže po pár zastávkach pokračovať ako Fukutošin). V takom prípade jednoducho zostaňte vo vlaku a sledujte, kam smerujete.
Čo sa týka typov vlakov, expres (tokkjú/kjúko) stojí len na hlavných staniciach, kým lokálny (futsú) zastavuje v každej. Ak teda nechcete neplánovane prefrčať okolo svojho cieľa, dopredu si overte, na aký vlak práve nastupujete.
CESTOVANIE VLAKOM
Pozor na tiché vlaky! V japonskej verejnej doprave platí nepísané pravidlo ohľaduplnosti. Vo vlaku sa netelefonuje, neje (napiť sa, samozrejme, môže), rozpráva sa potichu a nesadá sa na zem.
Výnimkou z pravidla nejedenia je cesta rýchlovlakom šinkansen. Na stanici pred nástupom si môzete kúpiť ekiben. Ekiben je špeciálna verzia bentó boxu (krabičky s jedlom), ktorú kúpite na vlakových staniciach. Každý región má vlastné unikátne kombinácie jedál a dizajn balenia.
Autobusy
Nastupujeme väčšinou zadnými dverami, vystupujeme prednými a platíme IC kartou alebo hotovosťou. Keď platíme hotovosťou, hodíme presnú sumu do krabičky pri vodičovi. Ak nemáte drobné, pri vodičovi býva strojček na rozmenenie 100, 500 a 1000 jenov na drobnejšie mince. (5000 a 10000 bankovky tu väčšinou nerozmeníme)
Jednotná cena vs. cena podľa vzdialenosti. Niekde platíte fixnú cenu nezávisle od vzdialenosti, inde si pri nástupe zoberiete lístok s prístroja pri dverách alebo pípnete kartičku (ak máte kartičku, nemusíte si brať lístok). Pri výstupe sa dozviete, koľko dlhujete. Nad vodičom je v tomto prípade monitor, ktorý vám podľa čísla lístka ukáže momentálnu cenu.
Diaľkové/nočné autobusy: Perfektné pre dobrodruhov, ktorí chcú ušetriť. Tieto diaľkové autobusy v noci pokryjú veľké vzdialenosti, často za skvelú cenu, napríklad Tokio–Kjóto za cca 3 000 JPY (záleží od sezóny a dátumu). Nočným presunom a ušetríte za hotel, a aj keď sú tieto autobusy často oveľa pohodlnejšie než iné, buďte pripravení, že ráno možno budete trochu polámaní.
Taxíky
Drahšie, ale pohodlné, hlavne ak je vás viac. Platiť sa dá v hotovosti alebo kartou.
Vodiči často nehovoria po anglicky a aj keď s adresami väčšinou nie je problém, je fajn si pre istotu pripraviť adresu alebo mapu v mobile.
Odporúčam aplikáciu GO app (niečo ako Uber, ale na oficiálne taxíky), ktorá pomôže s jazykovou bariérou a jazdu si môžete rezervovať aj dopredu.
V Japonsku väčšinou taxikár otvára a zatvára dvere ovládačom, takže sa netreba pokúšať „mykať“ ich sami. Taxislužba je spoľahlivá a vodiči sú zvyknutí na presnosť, no treba rátať s trošku vyššími cenami.
Letecká doprava
Domáce linky: Nízkonákladovky typu Peach či Jetstar vám pomôžu ušetriť, domáce lety spoločností JAL či ANA poskytujú pohodlie.
Rýchly proces: Na domáce lety nemusíte byť na letisku dve hodiny vopred, stačí tak hodinka. Kontrola je často rýchlovka a check-in aj s odovzdaním batožiny zvládnete aj bez toho, aby ste museli s niekým rozprávať na prepážke. Samozrejme záleží od letiska.
Haneda alebo Narita?
Túto otázku si pokladá veľa ľudí, ktorí cestujú do Japonska. Haneda a Narita sú dve hlavné letiská, keď cestujete do Tokia. Haneda sa nachádza bližšie k centru Tokia, takže cesta do mesta je kratšia a zväčša lacnejšia. Do centier ako je Šibuja alebo Šindžuku sa dostanete za 30-40 minút. Narita je ďaľej, (vlastne ani nie je v Tokiu, ale v prefektúre Čiba) ale Narita Express vlakom sa do centra Tokia dostanete za 60 minút.
Požičanie auta
Pre odľahlé miesta je auto super, potrebujete však medzinárodný vodičský preukaz a trochu odvahy, keďže sa tu jazdí po ľavej strane. Väčšina áut má automatickú prevodovku.
Požičovne ako Nippon Rent-A-Car, Times Car Rental, Nissan Rent A Car či Toyota Rent a Car ponúkajú služby aj v angličtine.
Priplatiť si za poistenie nebýva na škodu – človek nikdy nevie.
Vrátiť auto nemusíte umyté, ale odpadky vyhodíme na mieste, kde auto vraciame. Odporúča sa natankovať tesne pre tým, než auto vrátime. Bloček potom predložíme, keď auto vraciame. Ak nedotankujeme, zaplatíme príplatok.
Čo s batožinou?
Ak plánujete cestovať po Japonsku s veľkými kuframi, môže vám uľahčiť život využitie kuriérskych služieb (tzv. „takuhaibin“). Tie vám batožinu odvezú z hotela do hotela (alebo napríklad na letisko) bez toho, aby ste sa museli tlačiť s kuframi vo vlaku.
Medzi najznámejšie firmy, ktoré takuhaibin ponúkajú, patria:
-
Yamato Transport (často známa ako „Kuroneko Yamato“ vďaka logu čiernej mačky)
-
Japan Post (okrem klasických poštových služieb ponúka aj doručovanie balíkov)
Tieto spoločnosti zvyčajne doručujú batožinu do druhého dňa, takže ak ráno odovzdáte kufre na recepcii alebo na zbernom mieste (napr. na letisku či v konbini), môžete si ich večer alebo na druhý deň vyzdvihnúť v cieli. Cena závisí od veľkosti a váhy kufra, ale za bežnú veľkosť sa platí spravidla v rozmedzí 1 500 – 5 000 jenov.
Ranná špička v tokijskom metre je totiž neúprosná – ak sa dá, radšej sa jej vyhnite. Pri cestovaní šinkansenom sa síce bežné kufre zmestia do priečinku nad sedadlami, ale ak máte nadrozmernú batožinu (alebo viacero kufrov naraz), nezabudnite si pre ňu vopred rezervovať miesto. Ušetrí vám to veľa starostí a nepríjemných pohľadov od spolucestujúcich.

Ubytovanie v Japonsku
Pri plánovaní nocľahu v Japonsku si môžete vybrať z naozaj bohatej ponuky – od lacnejších možností, cez tradičné ubytovanie s futonmi namiesto postelí, až po luxusné rezorty s fantastickými výhľadmi. Každý typ ubytovania poskytuje iný druh zážitku, takže si vopred premyslíme, čo je pre nás najdôležitejšie: rozpočet, lokalita, autentický zážitok japonskej kultúry či maximálny komfort.
Rezervovať môžeme priamo cez stránky hotela alebo cez stránky ako booking.com, agoda.com či expedia.com.
Hotely
Ponúkajú istotu v podobe štandardných služieb a pohodlia. Môžete naraziť na jednoduché „business“ hotely s malými, ale dobre vybavenými izbami, ktoré sú ideálne na prespatie, ak plánujete celý deň behať po meste. Ak si potrpíte na luxus, nájdete množstvo špičkových reťazcov s vlastnými onsenmi, kvalitnými reštauráciami a vyšším štandardom služieb. Rozhodujúcimi faktormi pri výbere bývajú cena a poloha, preto odporúčam vždy skontrolovať, ako ďaleko je hotel od najbližšej vlakovej stanice či stanice metra.
Hostely a guest house-y
Hostely a guest house-y sú skvelé pre cestovateľov s nižším rozpočtom alebo tých, ktorí chcú spoznať nových ľudí. Atmosféra tu býva uvoľnená a priateľská, často s príjemnými spoločnými priestormi, v ktorých môžete podebatovať s inými cestovateľmi a zdieľať si tipy na výlety. Okrem klasických izieb typu dormitory, kde spíte v izbe s viacerými ľuďmi, často na poschodových posteliach, ponúkajú niektoré hostely aj súkromné dvojlôžkové či rodinné izby.
Jedno upozornenie - keďže je v izbe viac ľudí, je pravdepodobné, že niekto bude chrápať, príde neskoro v noci a bude robiť hluk, alebo sa začne baliť skoro ráno. Ak nespíte veľmi hlboko, odporúčam špunty do uší a masku na spanie.
Rjokany
Ak túžite po ozajstnom japonskom zážitku, oplatí sa vyskúšať rjokan, teda tradičné ubytovanie s tatami podlahou, futonmi na spanie a často aj s onsenom. Atmosféra v rjokane je zvyčajne veľmi pokojná a je to skvelé miesto pre kulinárske zážitky v podobe tradičnej večere kaiseki a raňajok v japonskom štýle. Buďte pripravení na to, že pri večeri často ide o viacchodovú hostinu s rôznorodými pokrmami - niekedy sa stane, že keď už ste úplne plný, prinesú vypážaný pokrm tempura. Obvykle treba vopred oznámiť prípadné diétne obmedzenia, vegetariánstvo alebo alergie.
V izbe vás často bude čakať čaj a malá sladkosť alebo keksík. Ak hneď neuvidíte futony, nepanikárte, personál vám ich pripraví, kým budete na večeri.
Kapsulové hotely
Kapsulové hotely sú ikonickým zážitkom, ktorý láka mnohých turistov. Predstavte si malý „box“ akurát na jednu posteľ, vybavený aspoň základnými drobnosťami, ako je svetlo, USB port či televízor. Moderné kapsulové hotely bývajú prekvapivo pohodlné, s dobre udržiavanými spoločnými priestormi a kúpeľnami/WC. Ak hľadáte len lacné prenocovanie a nemáte problém s menším priestorom, je to vynikajúca voľba – najmä v mestách, kde môže byť štandardné ubytovanie trochu drahšie.
Pár tipov a trikov
Rezervujme s predstihom
Nezabudnite, že v najvyšších sezónach (jar so sakurami či jeseň s farebným lístím) bývajú kapacity rýchlo vypredané a aj ceny stúpajú. Vždy sa preto oplatí rezervovať s dostatočným predstihom. Skontrolujte, či je v cene zahrnutá večera, raňajky alebo internet, prípadne či hotel poskytuje 24-hodinovú recepciu či práčovňu.
Check-in/check-out
V Japonsku je bežné, že check-in býva neskôr (okolo 15:00 alebo dokonca 16:00) a check-out zas skôr (často do 10:00 či 11:00). Ak prídete skôr a izba je už pripravená, môžu vás ubytovať, ale nemusia. Mnoho hotelov však ponúka možnosť úschovy batožiny, takže ju tam môžete nechať a ísť si zatiaľ pozrieť okolie.
Pri check-in si od vás väčšinou vypýtajú pasy všetkých hostí, ktoré si pre svoje účely prekopírujú. Zo začiatku ma to trochu prekvapilo, ale nesnažte sa proti tomu bojovať - je to štandardná procedúra.
Veľkosť izieb a zariadenie
Ubytovacie priestory, najmä vo veľkých mestách, bývajú kompaktnejšie ako je zvykom v Európe alebo USA. Pri rezervácii si treba skontrolovať, či má izba vlastnú kúpeľňu, alebo či ide o spoločnú na chodbe (to platí najmä pre lacnejšie varianty, hostely a niektoré tradičné rjókany).
Onsen a tetovania
Ak je v hoteli alebo rjókane onsen a nevadí vám trocha nahoty, určite ho odporúčam vyskúšať. Pri vstupe sa úplne vyzlečiete a k dispozícii máte len malý uteráčik. Najskôr sa osprchujeme a umyjeme vlasy, až potom ideme relaxovať do onsenu.
Väčšina onsenov dodržiava pravidlo, že tetovania by mali byť zakryté alebo do onsenu nesmiete - v Japonsku sú tetovania často spájané s mafiánskymi skupinami jakuza. V moderných zariadeniach sú čoraz častejšie k dispozícii súkromné kúpele, či už na izbe alebo kazoku buro/family bath, ktoré si môžete rezervovať na určitý čas a užiť si ich bez obmedzení.
Tiež pribúda onsenov, kde tetovania nie sú problém, odporúčam ale vyhľadať si tieto informácie dopredu.
Platba a zálohy
Niektoré menšie rodinné rjókany alebo tradičné guest house-y môžu uprednostňovať platbu v hotovosti. V posledných rokoch sa situácia mení, no stále sa oplatí mať pri sebe aspoň rezervu v jenoch. Akceptované môžu byť kreditné karty Visa či MasterCard, málokedy ale debetné karty. Vždy si overte, či váš vybraný hotel alebo rjókan nemá špecifické podmienky (napr. požiadavku na zálohu).
Prepitné
V Japonsku sa prepitné vo všeobecnosti nedáva, keďže japonská kultúra stojí na princípe, že profesionálne služby sú samozrejmosťou. Ak sa veľmi chcete poďakovať, môžete personálu niečo drobné symbolicky priniesť (sladkosť z vašej krajiny alebo malý darček), ale najlepšie je jednoducho srdečne poďakovať.
Kombinácia rôznych druhov ubytovania
Nie ste limitovaní iba na jeden typ. Počas dlhšej cesty si môžete naplánovať napríklad 3 noci v rjókane, 2 noci v business hoteli v Tokiu a jednu noc v kapsulovom hoteli na stanici, ak máte skorý ranný spoj. Takto zažijete pestrosť japonských ubytovaní a budete mať bohatšie zážitky.
Ak si všetko dopredu zistíte a naplánujete, Japonsko vám ponúkne jedny z najzaujímavejších a najpohodlnejších ubytovacích zážitkov na svete – či už budete spať na futone v tradičnom rjókane, alebo si užijete výhľad na panorámu Tokia z výškovej hotelovej izby. Nech sa už rozhodnete pre čokoľvek, prajem príjemný pobyt a veľa krásnych spomienok!

Stravovanie v Japonsku
Japonsko je gastronomický raj plný kontrastov – na jednej strane obrovské reťazce, ktoré nájdete takmer na každom rohu, na druhej strane malé rodinné reštaurácie, kde možno nemajú ani anglické menu, no o to srdečnejšie vás privítajú. Ak práve netušíte, čo je na jedálnom lístku, môžete si pomôcť mobilným prekladačom, ukázať obsluhujúcemu personálu fotografiu jedla alebo jednoducho trochu zariskovať a objednať si niečo naslepo. Neraz tak objavíte nové chute a zážitky, ktoré by ste inak prehliadli.
Typy reštaurácií a čo v nich zažiť
Izakaja
Izakaja je neformálna japonská krčma, kde sa popri saké, pive či drinkoch servírujú menšie jedlá na zdieľanie (niečo ako japonské tapas). Narazíte tu na všetko - od rôznych špízov (kuracie jakitori, hovädzie gjúkuši), vyprážaných dobrôt (kuracie karáge, syr camambert alebo krabie krokety), šalátov až po hranolky s originálnymi omáčkami. Známy reťazec Torikizoku ponúka široký výber rôznych špízov z kuracieho mäsa, slaninky, zeleniny či syra – každý si tu nájde to svoje. Atmosféra je živá, obsluha čulá, ale niekedy aj poriadne hlučná. Ak chcete privolať personál a nie je na stole tlačidlo, smelo zavolajte: „Sumimasen!“ (v preklade „Prepáčte!“).
Rámen-ja a iné rezancové kráľovstvá
Ramen je síce najznámejším druhom rezancov, ale určite ochutnajte aj udon (hrubé pšeničné rezance), soba (pohánkové) či tsukemen (kde si rezance namáčate do hustej omáčky). Mnohé podniky využívajú automaty na lístky – vyberiete si jedlo, zaplatíte, zoberiete lístok a odovzdáte ho obsluhe. Pripravte sa na to, že v Japonsku je úplne normálne sŕkať – dokonca tým naznačujete, že vám chutí.
Suši - kaitenzuši a omakase
Suši je pre mnohých symbolom japonskej kuchyne. Na rýchly a lacnejší variant je tu kaitenzuši, kde taniere so suši obiehajú stoly na točiacom sa páse. (Najznámejšie reťazce sú Kappazuši, Suširó, Kurazuši). Ak chcete niečo konkrétne, objednáte si to cez dotykovú obrazovku a jedlo k vám dorazí po špeciálnej koľajničke až ku stolu. Okrem toho existujú aj tradičné suši reštaurácie bez točiaceho sa pása. Pre milovníkov kulinárskych zážitkov je tu možnosť omakase – zveríte sa do rúk sušimaestra, ktorý sám vyberie, čo vám naservíruje. Je to o dosť drahšie, ale ak milujete suši, stojí to za to.
Teišoku (set menu) a rodinné reštaurácie
V teišoku reštauráciách dostanete kompletné menu (hlavné jedlo, polievka, ryža a prílohy) v jednej objednávke. Je to výdatná, chutná a väčšinou aj cenovo prijateľná voľba. Podobne rodinné reštaurácie (Gusto, Denny’s, Jonathan’s) majú široký výber jedál – japonských aj západných – s obrázkovým menu, vďaka čomu sa dá objednávať ľahko aj bez znalosti japončiny. Sú skvelou voľbou pre väčšie skupiny alebo ak máte deti.
Jakiniku a Jakitori
Ak si chcete sami ugrilovať mäso priamo pri stole, zamierte do jakiniku reštaurácie. Vyberiete si rôzne druhy mäsa a zeleniny, obsluha vám prinesie suroviny a vy si grilujete podľa chuti. Jakitori sa zameriava najmä na grilované kuracie špízy, no ponúka často aj zeleninu či iné druhy mäsa.
Fast food a „konbini“
Japonské fast foody (Mos Burger, Lotteria, a pod.) ponúkajú zaujímavé lokálne variácie hamburgerov či sendvičov.
Potom tu máme takzvané "japonské fastfoody" kde podávajú gjúdon - tenko nakrájané hovädzie mäso na ryži. Je to jednoduché, no mimoriadne chutné jedlo a osobne ho milujem, najma variantu so syrom na vrchu. Mňam. Známe reťazce ako Sukija, Jošinoja či Matsuja sa naň špecializujú a ponúkajú rýchle, cenovo dostupné pokrmy. Osobne ich milujem!
Pre správny japonský zážitok odporúčam vyskúšať kopec vecí z konbini (napr. 7-Eleven, Lawson, FamilyMart), kde si môžete kúpiť hotové jedlá, sendviče, onigiri, sladkosti, jogurty, zmrzlinu, či teplé občerstvenie a nápoje z vyhrievaných stojanov.
Na čo si dávať pozor
Anglické menu: Väčšie reštaurácie ho často majú, menšie rodinné podniky nie. Keď ho nenájdete, môže pomôcť mobilný prekladač, spýtať sa obsluhy (ale môže sa stať, že nebude vedieť anglicky), ukázať na jedlo iného hosťa (opatrne!) alebo to len tak risknúť.
Privolanie obsluhy: Niekde je na stole tlačidlo alebo zvonček, inde (primerane) kričíte „Sumimasen!“, prípadne sa snažite nadviazať očný kontakt.
Fajčenie: V niektorých menších či starších reštauráciách môže byť ešte dovolené, hoci sa to postupne obmedzuje. Sledujte značenie.
Hotovosť vs. karty: Nie všetky menšie podniky akceptujú karty. Majte preto pri sebe radšej dostatočné množstvo jenov.
Typické jedlá, ktoré musíte skúsiť
Tempura: Vyprážaná zelenina, ryby či morské plody v ľahkom cestíčku, často podávaná s ryžou a špeciálnou omáčkou.
Okonomijaki: „Japonská palacinka“ s kapustou, mäsom alebo morskými plodmi, poliata omáčkou, majonézou a posypaná sušenými rybími hoblinkami.
Karé raisu (kari s ryžou): Japonská verzia karí, veľmi obľúbená a sýta.
Udon, soba a studené varianty: Výborná alternatíva k rámenu. V lete sú populárne studené verzie (napr. zaru soba).
Omurice: Ochutená ryža zmiešaná so zeleninou (často hrášok, mrkva) a kuracím mäsom, podávaná zabalená v tenkej omelete.
Tonkatsu: Vyprážaný bravčový rezeň v chrumkavom panko obale, väčšinou servírovaný s nakrájanou kapustou a omáčkou (tonkatsu sauce).
Takojaki: Malé guľôčky z cestíčka, do ktorých sa pridávajú kúsky chobotnice (tako) a rôzne dochucovadlá. Vyprážajú sa v špeciálnej panvici s guľatými priehlbinami. Po dopečení sa pokvapkajú omáčkou, majonézou a posypú sušenými rybími hoblinkami či nori.
Gjóza: Japonská verzia pirohov plnených mletým mäsom (zvyčajne bravčovým), kapustou, cesnakom a ďalšími surovinami. Najčastejšie sa najprv opečú a potom krátko podusia, takže sú zospodu chrumkavé a zvrchu jemné.
Diétne obmedzenia
Vegetariánom, vegánom a celiatikom môže dať japonská kuchyňa trochu zabrať, pretože rybí vývar (daši) a pšenica v sójovej omáčke sú bežnou súčasťou mnohých receptov. Skúste vyhľadať reštaurácie zamerané na šódžin rjóri (budhistickú vegetariánsku stravu) či podniky s označením „vegan-friendly“, ktorých v poslednej dobe dosť pribúda! Ak máte alergie, niekedy pomôže mať pripravený lístok v japončine, ktorý vysvetľuje, čomu sa musíte vyhnúť.
Zásady pri používaní paličiek
Japonci si veľmi potrpia na správnu etiketu pri stolovaní – napríklad nikdy nezapichujte paličky do ryže (používa sa to iba pri pohrebných rituáloch) a neodovzdávajte jedlo z paličky do paličky. Ak chcete niekomu dať ochutnať, položte kúsok jedla na tanierik, aby si ho mohol sám vziať.
Užitočné frázy
Sumimasen (すみません) – „Prepáčte“ / „Prosím“ pri privolaní obsluhy.
Arigatō gozaimasu (ありがとうございます) – „Ďakujem pekne“.
Gochisōsama deshita (ごちそうさまでした) – „Ďakujem za jedlo“ (používa sa po dojedení).
Itadakimasu (いただきます) – „Dobrú chuť“ ale neprajeme to iným (používa sa pred jedením a znamená niečo ako "ďakujem tomu, kto toto pripravil, idem to s chuťou zjesť").

Pár tipov a trikov
Aj keď som sa v predchádzajúcich riadkov podelila o veľa tipov a trikov (kúpiť si IC kartu, netelefonovať vo vlakoch, vyskúšať onsen, nenechávať prepitné atď), tu by som sa chcela podeliť ešte o pár tipov naviac. Dúfam, že budú nápomocné a užijete is aj vďaka nim skvelý výlet do Japonksa :)
Skúste sezónne špeciality
Japonsko miluje sezónne chute, ktoré sa menia s ročnými obdobiami. Na jar nájdete sakura príchute (od latté až po zmrzlinu), v lete osviežujúce ľadové dezerty kakigōri a v jeseni množstvo jedál so sladkými zemiakmi či gaštanmi. Nebojte sa ochutnávať „limited edition“ produkty – často ich dostanete len pár týždňov v roku.
Zažite miestne festivaly (matsuri)
Japonské festivaly sú pestrofarebnou kombináciou tradičných tancov, pouličného jedla a špeciálnej atmosféry. V lete si nenechajte ujsť ohňostroje (hanabi), v zime sú zas populárne festivaly s ľadovými a snehovými sochami (napríklad v Sappore). Každé ročné obdobie prináša iný druh osláv, takže sa vždy môžete tešiť na niečo unikátne.
Pozor na extrémne počasie
Japonsko má síce štyri ročné obdobia, no môže vás prekvapiť horúcimi a vlhkými letami s tajfúnmi či mrazivými zimami na severe. Sledujte predpovede a informácie o tajfúnoch, najmä ak cestujete počas dažďového obdobia (tsuju) alebo v tajfúnovej sezóne, kedy môžu byť lety a vlaky zrušené.
Nevyhadzujte smeti na ulici
V Japonsku nie je veľa odpadkových košov na verejných priestranstvách, a tak si Japonci často nosia odpad domov alebo do najbližšieho konbini, kde ho vyhodia. Ak si kúpite kávu či jedlo so sebou, buďte pripravení, že si obaly možno budete musieť nejaký čas niesť pri sebe. Za plastové tašky sa v obchodoch pripláca, ale ak si jednu kúpite ráno, môžete do nej celý deň zbierať odpadky, ktoré vyhodíte, keď bude príležitosť alebo na hotelovej izbe.
Verejné toalety, futuristické i tradičné
V Japonsku narazíte na dva extrémy: od klasických „tureckých“ záchodov až po supermoderné toalety s vyhrievanou doskou a všemožnými tlačidlami na bidet či hudbu. Verejné záchody sú čisté a zadarmo. Ak narazíte na ovládací panel v japončine, hľadajte ikonky alebo anglické preklady (čoraz bežnejšie), aby ste vedeli, čo stlačiť. POZOR! Na niektorých zaćhadoch je tlačitko pre prípad núdze - často veľké zelené, červené alebo orandžové. Keď ho stlačíte, prídu vás na záchod "zachraňovať".
Nepodceňujte malé mestá a dedinky
Tokio, Osaka a Kjóto sú síce povinné zastávky pri prvej návšteve Japonska, no ak máte viac času, určite sa vyberte aj mimo hlavných turistických ťahov. Malé mestečká a vidiek ponúkajú tichšiu atmosféru, nádhernú prírodu, tradičnú architektúru a neraz aj srdečnú ochotu miestnych porozprávať sa či pomôcť cudzincom.
Nové slovíčka, ktoré môžu prísť vhod
Japonci si veľmi cenia, ak sa cudzinec pokúša aspoň o základné slovíčka v ich jazyku. Často sa dočkáte milej reakcie či väčšej ochoty pomôcť.
Konničiwa (こんにちは) – „Dobrý deň“
Onegai šimasu (お願いします) – „Prosím“ / „Mohli by ste mi pomôcť...?“
Daijōbudesuka? (大丈夫ですか?) – "Je to v poriadku?“ / „Všetko OK?“
Sumimasen (すみません) – Už spomínané „Prepáčte“, dá sa použiť pri oslovovaní alebo presúvaní.
Hadžimemashite (はじめまして) – „Teší ma“ (pri zoznamovaní)
Japonci si veľmi cenia, ak sa cudzinec pokúša aspoň o základné slovíčka v ich jazyku. Často sa dočkáte milej reakcie či väčšej ochoty pomôcť.
Nechajte si čas na omijage (darčeky)
Omijage, teda suveníry a darčeky pre rodinu či kolegov, sú v Japonsku takmer posvätné. V mestách aj na letiskách nájdete obrovské množstvo krásne zabalených sladkostí a drobností. Ak chcete potešiť blízkych alebo si priniesť domov kúsok Japonska, vyhraďte si na omijage dostatok času aj miesta v kufri.
Straty a nálezy
Ak niečo zabudnete vo vlaku či stratíte na ulici, je veľká šanca, že to ešte nájdete. Spýtajte sa na informáciách na stanici alebo v najpličšejpolicajnej búdke (kōban). Nie je to tak vždy, ale neváhajte sa opýtať, ak vám niečo zmizlo.

Príchod do Japonska
Po pristátí v Japonsku vás čaká niekoľko rýchlych „byrokratických“ krokov, ktoré ale vôbec nie sú zložité (ani strašidelné!):
-
Formulár na palube lietadla
Ešte počas letu vám letuška spravidla rozdá vyhlásenie pre vstup do krajiny (Arrival/Customs form). Ak by vám ho náhodou nedali alebo ste ho nestihli vyplniť, nepanikárte – tieto formuláre nájdete aj priamo na letisku, zväčša pred pasovou kontrolou. -
Pasová kontrola
Keď vystúpite z lietadla a ocitnete sa v príletovej hale, nasledujte značky “Immigration” (pasová kontrola). Tu vám skontrolujú pas a vyplnený formulár. Ak máte turistické víza (resp. bezvízový styk), väčšinou len ukážete pas, odovzdáte lístoček a ste raz-dva vybavení. -
Odovzdanie colného vyhlásenia
Ďalšou zastávkou je colná kontrola, kde odovzdáte svoje colné vyhlásenie (taktiež jeden z tých lístočkov, čo ste vypisovali). Skontrolujú vám, či nenosíte priveľa hotovosti, zakázané predmety a podobne. Ak máte všetko v poriadku, len vám ho orazia a ste voľní. -
Vstup do krajiny a uvítanie
A hotovo! Vitajte v Japonsku! Niektoré letiská (napr. Narita, Haneda v Tokiu alebo Kansai v Ósake) majú pre zahraničných návštevníkov aj množstvo infoletákov a turistické centrum, kde vám radi pomôžu s dopravou alebo ubytovaním. -
Tip na záver
Ak nechcete stáť v dlhých radoch, vyplňte dokumenty už v lietadle. Ušetríte čas a budete vyzerať ako ostrieľaný cestovateľ. A ak náhodou zabudnete pero (stáva sa to často!), skúste sa nenápadne opýtať suseda v lietadle alebo si jedno požičajte od letušky.
Týmto máte za sebou prvý krok a môžete si v pokoji vydýchnuť: ste oficiálne v Japonsku! Teraz vás čakajú už len tie príjemnejšie časti cesty – či už vás najviac láka japonské jedlo, pamiatky, alebo pohodové potulky po meste.

Užitočné odkazy na plánovanie cesty do Japonska
Ak sa chystáte do Japonska, vždy sa hodí mať po ruke niekoľko osvedčených online zdrojov.
-
Japan National Tourism Organization (JNTO)
www.japan.travel-
Oficiálna stránka japonskej turistickej organizácie. Nájdete tu informácie o hlavných destináciách, festivaloch, doprave, ubytovaní a praktické tipy na plánovanie vašej cesty.
-
-
Japan Guide
www.japan-guide.com-
Jedna z najpopulárnejších neoficiálnych stránok, ktorá podrobne pokrýva pamiatky, mestá, dopravu a japonskú kultúru. Má množstvo článkov, fotiek a interaktívneho obsahu pre cestovateľov.
-
-
Tokyo Cheapo
www.tokyocheapo.com-
Stránka zameraná na lacné alebo cenovo výhodné cestovanie v Tokiu. Nájdete tu tipy na ekonomické ubytovanie, reštaurácie, dopravu, ale aj odporúčania na akcie a podujatia.
-
-
Inside Kyoto
www.insidekyoto.com-
Špecializuje sa na mesto Kjóto a okolitý región Kansai. Obsahuje podrobné informácie o pamiatkach, ubytovaní, doprave a kultúrnych zaujímavostiach v tejto historicky bohatej oblasti.
-
-
Hyperdia
www.hyperdia.com-
Plánovač vlakových a autobusových spojení po celom Japonsku. Umožňuje hľadať časy odchodov, ceny lístkov a trvanie cesty. Je to neoceniteľná pomôcka pri detailnom plánovaní itinerára.
-
-
Japan Rail Pass (oficiálna stránka)
www.japanrailpass.net-
Oficiálny web venovaný populárnemu Japan Rail Passu. Vysvetľuje pravidlá používania, informuje o cenách a pomáha zorientovať sa, ktoré trasy sú zahrnuté v rámci tohto cestovného balíčka.
-
-
Tokyo Chapter
www.tokyochapter.com-
Rodinný blog zameraný na život a cestovanie po Tokiu s deťmi. Nájdete tu tipy na rodinné výlety, aktivity pre deti, informácie o vhodnom ubytovaní a dopravných možnostiach pre rodiny.
-
-
Tabelog
www.tabelog.com-
Populárny portál na hodnotenie a vyhľadávanie reštaurácií, barov a kaviarní po celom Japonsku. Ak chcete objaviť skryté gurmánske klenoty, oplatí sa do neho nahliadnuť (časť obsahu je dostupná aj v angličtine).
-
-
Japan Travel
www.japantravel.com-
Komunitne orientovaný web, ktorý ponúka články, fotky, podujatia a tipy na zaujímavé miesta. Vhodný pre tých, ktorí hľadajú inšpiráciu a menej známe lokality.
-
-
Lonely Planet: Japan
www.lonelyplanet.com/japan
-
Známy cestovateľský portál s množstvom článkov, recenzií a odporúčaní. Obsahuje tiež základné informácie o vízach, očkovaní, doprave a kultúre, takže je dobrým východiskovým bodom pri plánovaní cesty.
Vďaka týmto stránkam si môžete poskladať svoj vlastný cestovateľský plán a objaviť všetko, čo Japonsko ponúka – či už sa chystáte na rodinnú dovolenku s deťmi, plánujete spoznať historické Kjóto, alebo si chcete vychutnať ruch veľkomesta v Tokiu. Prajeme veľa šťastia pri plánovaní!